Prírodné živly patria medzi najčastejšie poistné udalosti v rámci poistných plnení klientov. Tieto nepríjemné udalosti dokážu na Vašom majetku zanechať nemalé škody a preto by určite nikto z nás nemal podceniť poistenie svojho majetku.
Nikto z nás si nechce predstaviť ani zažiť situáciu, kedy príde víchrica a strhne nám strechu,
alebo po návale snehu sa nám poškodí strecha či prípadne príde povodeň alebo vyhorí byt. Bohužiaľ aj takéto situácie sa stávajú a sú veľmi nepríjemné, nakoľko často krát je práve táto nehnuteľnosť našim domovom.
Výhodou je, že klient má možnosť sa na takúto situáciu aspoň včas pripraviť a uvažovať nad kvalitným poistením svojho majetku nakoľko takéto živelné pohromy sa vopred nenahlásia,
že prídu a keď prídu, tak je častokrát neskoro už riešiť poistenie.
Viete, ktoré živly si viete poistiť ?
Je rozdiel, v ktorej poisťovni svoj dom, byt či chalupu poistíte. Možnosti, voči ktorým
rizikám sa viete poistiť, závisia od každej poisťovne, ako aj od balíka, resp. rozsahu poistenia,
ktoré si vyberiete.
Medzi poisťované živly patria najmä tieto:
- ťarcha snehu, atmosférické zrážky, krupobitie
- víchrica, búrlivý vietor
- požiar, dym, explózia, priamy úder blesku
- povodeň, záplava
- zemetrasenie, rázová vlna,
- zosuv pôdy, lavína, výbuch sopky
V poisťovniach sú zároveň rozdiely v samotnej definícii daného rizika. Napríklad víchricamôže byť v jednej poisťovni definovaná ako sila vetra od 70 km/h a v inej poisťovni od 80
km/h.
TIP: Poistenie nehnuteľnosti netreba podceniť, treba sa poradiť s odborníkom, nakoľko poistné podmienky sú veľmi rozsiahle a každá nehnuteľnosť aj vzhľadom na lokalitu, môže byť posúdená inak v rôznych poisťovniach.
Aké nehnuteľnosti si môžete poistiť?
Poistením môžete chrániť hlavné stavby, ktoré sú evidované v katastri nehnuteľností – teda
napríklad rodinný dom, byt, nebytový priestor, rekreačnú nehnuteľnosť – chatu, alebo
aj samostatne stojacu garáž.
- Zväčša si potom k tejto nehnuteľnosti viete pripoistiť aj vedľajšie stavby na pozemku ako sú altánok, hospodárska budova, plot či studňa. Musí to byť stavba postavená na základe stavebného povolenia, prípadne drobná stavba, ktorá je spojená pevne so zemou.
- Takáto vedľajšia stavba zároveň musí byť na rovnakom oplotenom pozemku ako je poisťovaná hlavná stavba.
- Naopak, poisťovne vám s vysokou pravdepodobnosťou nepoistia budovy v zlom technickom stave, skleníky, fóliovníky a budovy, ktoré sú postavené v rozpore so záväznými predpismi.
Ako si správne nastaviť poistnú sumu?
Pri rozsiahlych poistných udalostiach vie väčšina živlov vašu nehnuteľnosť zničiť úplne, takže nebude obývateľná a bude nutné nehnuteľnosť zbúrať, odniesť sutiny a postaviť ju nanovo. Preto by poistenie voči živlom malo byť nastavené na hodnotu, za ktorú by ste vedeli rovnakú nehnuteľnosť postaviť, v prípadne bytu kúpiť.
- Ak máte znalecký posudok domu, takáto hodnota je tam označená ako východisková hodnota.
- Pri bytoch je zase vhodné nastaviť poistnú sumu na trhovú hodnotu vášho bytu, ktorá je v znaleckom posudku bytu označená ako všeobecná.